//Kuidas sündis kvaliteedijuhi kutsestandard?

Kuidas sündis kvaliteedijuhi kutsestandard?

Vastus: Tasa ja targu, aga ka läbi tuliste arutelude ning kainestavate reaalsuse kompamiste kaudu.

Kvaliteedijuhi kutsestandardi koostamise meeskond koosseisus Toomas Arula, Üllar Lainela, Heli Rannik, Kristel Leisalu, Kadi Tammist, Eneken Titov, Enno Aermates, Neeme Kärbo, Tauno-Jussi Onoper, Tiia Tammaru ja Siret Kegel on Margit Salmari (Kutsekoda) juhendamisel sõnastanud kvaliteedijuhi tööosi alates 2012. aasta septembrist.

Esmalt sai üheskoos sõnastatud peamised tööosad ja sinna alla kuuluvad ülesanded. Seejärel jagati tööosad meeskonnaliikmete vahel ära ja igaüks kirjutas oma valitud tööosa kohta, millistest sammudest ülesanded koosnevad ja kuidas neid teostatakse (ehk tegevusnäitajad). Ühistel koosolekutel sai lihvitud sõnastusi ja ühtlustasime terminoloogiat. On ju igaühel oma (natuke erinev) arusaam kvaliteedivaldkonnas kasutatavate mõistete päriselus kasutamisest.

Meeskonnas olid esindatud erineva suurusega ja erineva sektori organisatsioonid, mistõttu ka nendest parameetritest lähtuvalt on praktikad seinast-seina. Nii kuluski tavaliselt pool koosolekust ühtse arusaama loomisele ja teine pool kutsestandardi koosloomisele.

Kui tegevusnäitajad olid kirja saanud, oli järg töö teostamiseks vajalike teadmiste ülestähendamise käes. Igaljuhul, tööd standardi kallal jagus. Osalejatel oli jaksu lõpuni vastu pidada.

Omalt poolt võin öelda, et koosolekutel arutletu on mulle palju uusi teadmisi andnud – just praktilisi lahendusi kvaliteedijuhi töös ettetulevatele olukordadele. See innustab ja annab jõudu, loodetavasti ka teistele meeskonnaliikmetele.

 

Siret Kegel
EKÜ liige

2018-12-07T16:27:54+02:00