Eesti Kvaliteediühing plaanib järgmist kutseeksamit töömaailmast tulijatele ja TMK lõpetajatele 29.-30. mai 2024. Ettevalmistustega tasub alustada juba kohe. Millest pihta hakata, saab vaadata/kuulata  Kutseeksamiks ettevalmistava veebiseminari salvestuselt hindamiskomisjoni liikmed räägivad seal lahti kõik kutseeksamiga seonduvad detailid.

  • märtsis ja aprillis tule kindlasti kuulama portfoolio koostamise veebikonsultatsioone Zoomis: 06. märtsil ja 04. aprillil kell 15.30 – 16.30.
  • 06. mail kutse taotlemiseks vajalike dokumentide esitamine Eesti Kvaliteediühingusse.

Eestis korraldab ja reguleerib Kutsesüsteemi loomist Kutsekoda. Vastavalt Äriteeninduse ja Muu Äritegevuse Kutsenõukogu otsusele on kvaliteedispetsialisti (tase 5) ning kvaliteedijuhi (tase 6 ja 7) kutse andjaks Eestis kuni 2024. aasta detsembrini Eesti Kvaliteediühing.

Kutse andmise aluseks on Kutsekoja poolt kinnitatud kutsestandardid. Kvaliteedijuhi ja -spetsialisti kutsestandardid kirjeldavad peamisi kutse tasemele vastavaid ja nõutud kompetentse, andes ülevaate edukaks töötamiseks vajalikest oskustest, teadmistest ja hoiakutest.

Milleks kutsestandardit vaja on?

Kvaliteedijuhi ja -spetsialisti kutsestandarditega soovib Eesti Kvaliteediühing kaasa aidata olemasolevate õppekavade kaasajastamisele ja arendamisele ning uute õppekavade ja erinevatele sihtrühmadele suunatud koolitusprogrammide väljatöötamisele.

Lisaks aitab kutsestandard:

  • korrastada kvaliteedijuhtimise kutseala,
  • hinnata värbamisel töötajate kompetentsust ja sobivust kvaliteedivaldkonnas,
  • koostada kvaliteedijuhi ja -spetsialisti ametijuhendeid,
  • määratleda organisatsioonis kvaliteedispetsialisti ja -juhi arendus- ning koolitusvõimalusi,
  • planeerida valdkonnasisest karjääri, aidates saada ülevaadet oma olemasolevatest ja arendamist vajavatest oskustest/teadmistest
  • tõendada kompetentside olemasolu rahvusvahelisel tööturul.

Kutse andmise korraga saab tutvuda siin: Kvaliteedispetsialisti,-kvaliteedijuhi-KA-kord-18.05.2020. Kutse andmise erapooletuse tagamiseks on moodustatud kutsekomisjon, mis koosneb üheksast erinevast osapoolest. Kutsekomisjoni koosseisuga saab tutvuda SIIN.

Kui Sul on plaanis tulla kutseeksamile, tasub  osaleda ZOOMis töömapi koostamise veebikonsultatsioonidel 06. märtsil ja 04. aprillil kell 15.30 – 16.30. Et võimalikult sisukalt osaleda on mõistlik enne veebikonsultatsiooni ära vaadata  ülevaatlik Kutseeksamiks ettevalmistav veebiseminar, kus hindamiskomisjoni liikmed räägivad lahti kõik kutseeksamiga seonduvad detailid.

Lisainfo: EKÜ büroojuht Ly Siilak, kutse@eaq.ee või mob. (+372) 5695 6005

1.     Kvaliteedispetsialist, TASE 5 kutse taotlemisel on nõutav:

  • vähemalt keskharidus ja kvaliteedispetsialisti kutsestandardi nõuetele vastava tasemeõppe läbimine või
  • vähemalt keskharidus ja töökogemus kvaliteedijuhtimise valdkonnas;

2.      Kvaliteedijuht, TASE 6 kutse taotlemisel on nõutav:

  • vähemalt keskharidus, kvaliteedijuhtimise alase tasemeõppe läbimine ja töökogemus kvaliteedijuhtimise valdkonnas või
  • vähemalt keskharidus, täienduskoolituse läbimine ning töökogemus kvaliteedijuhtimise valdkonnas

3.      Kvaliteedijuht, TASE 7 kutse taotlemisel on nõutav:

  • vähemalt kõrgharidus, kvaliteedijuhtimise alase tasemeõppe või täienduskoolituse läbimine ja töökogemus kvaliteedijuhtimise valdkonnas.

KOOLITUS

Kvaliteedijuhi ja -spetsialisti kutse ettevalmistust toetavad kõige paremini Kvaliteedijuhi pädevuskoolitusKvaliteedijuhtimise bakalaureuseõpe ja Kvaliteedispetsialisti kutseõpe.

Lisainfot toimumisaegade jm kohta avaldame kvaliteedilistis, EKÜ sotsiaalmeedia kanalites ja sündmuste rubriigis.

Kui Sul on plaanis tulla kutseeksamile, tasub  valmistuma hakata juba varakult. Vaata üle hindamisstandard, kirjuta kokku CV ja asu koostama portfooliot vähemalt paar kuud enne eksamit. Kõige parem – alusta juba täna. Sissejuhatuseks ja kohe tekkivatele küsimustele vastuste saamiseks vaata veebist ülevaatliku Kutseeksamiks ettevalmistav veebiseminari salvestust – meie kogenud hindamiskomisjoni liikmed räägivad seal lahti kõik kutseeksamiga seonduvad detailid.

Kvaiteediühing korraldab päris palju erinevaid temaatilisi koolitusi/seminare, kus kogutud teadmised kutseeksamil kenasti ära kuluvad. Nende kohta saab infot eelkõige meie laia kvaliteedihuviliste listi kaudu. Kvaliteedilisti kuulumine on tasuta, listiga saab liituda siin: https://lists.ut.ee/wws/subscribe/kvaliteet?previous_action=info 

KUTSEEKSAMI KIRJALIK OSA

Tavalises korras täiseksami sooritajate kutseeksam koosneb kirjalikust osas ja vestlusest.

Vestlus hindamiskomisjoni liikmetega kestab umbes 20 minutit ja tugineb esitatud taotlusdokumentidele.

Kirjaliku osa sooritamiseks on aega 1,5 tundi, siin on rõhk kvaliteedijuhtimise teoreetilistel aspektidel.

Abiks ettevalmistumisel on KUTSEEKSAMI KORDAMISKÜSIMUSED

ESITATAVAD DOKUMENDID

Kutse taotlemiseks esitatavad dokumentidest tuleb koostada üks digitaalselt allkirjastatud konteiner, mis sisaldab järgmisi dokumente:
1)     CV_Taotlusvorm kutse taotlejale  (kindlasti lisada taotletav tase)
2)     koopia haridustaset tõendavast dokumendist;
3)     koopia isikut tõendavast dokumendist (pass või ID kaart);
4)     portfoolio (töömapp, koostamise juhendid asuvad allpool);
5)     maksekorraldus kutse andmisega seotud kulude tasumise kohta.

Portfoolio koostamise juhend

Portfoolio koostamisel soovitame kogemuste ja saavutuste all välja tuua konkreetsed näited. Lisaks soovitame olulisemate läbitud koolituste kohta lisada sisu kirjeldus, maht ja tunnistus.

Digiallkirjastatud, ühes konteineris dokumendid tuleb saata e-posti aadressile kutse@eaq.ee


KUTSEEKSAMI TASU

    • Tase 5 Tallinna Majanduskooli õpilastele esmakordne eksam – tasuta.
    • Tase 5, 6 ja 7 tavahind 300 eurot (250.- + KM), EKÜ liikmele 270 eurot (225 + KM)
    • lihtsustatud korras kutseeksam ja kutse taastõendamine 210 eurot (175 + KM), EKÜ liikmele 189 eurot (157.50 + KM)
    • Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor üliõpilastele 189 eurot (157.50 eurot + KM)

NB! Vastavalt EMTA seisukohtadele lisandus 2019. aastast kutseeksami hindadele käibemaks.

OLULINE!
Kui taotlusdokumendid ei vasta nõuetele ja täiendusteks antud tähtaja (7 tööpäeva) jooksul puudusi ei kõrvaldata, siis kutseeksami tasu ei tagastata.

Kutseeksami tasu tuleb kanda Eesti Kvaliteediühing MTÜ kontole:
EE871010002019518005 (AS SEB Pank, kood 401)
Selgitusse tuleb kirjutada KUTSEEKSAM ning lisada eksami sooritaja ees- ja perekonnanimi.

Hindade kohta leiab lisainfot Kutsekoja kodulehelt aadressilt https://www.kutsekoda.ee/et/kutseregister/kutseandjad/10547312/hinnad.

KUTSEEKSAM

Kvaliteedijuhi tase 6 ja 7 ning kvaliteedispetsialisti tase 5 kutse kompetentsuse hindamise aluseks on:
1)    struktureeritud kirjalik töö (vt KORDAMISKÜSIMUSED ),
2)   Portfoolio hindamine,
3)    vestlus.

Lihtsustatud korras kutse taotlemisel on hindamise aluseks:
1) Portfoolio hindamine,
2)    vestlus.

Taotleja kompetentsuse hindamine toimub hindamisstandardi alusel.

Oktoobris 2020 kinnitati uuendatud hindamisstandardid kõigile kutsetasemetele:

HINDAMISSTANDARD, kvaliteedispetsialist, tase 5

HINDAMISSTANDARD, kvaliteedijuht, tase 6

HINDAMISSTANDARD, kvaliteedijuht tase 7

LIHTSUSTATUD KORRAS KUTSEEKSAM

Lihtsustatud korras on kvaliteedispetsialisti või -juhi kutset õigus taotleda Eesti Kvaliteediühingu kvaliteedijuhi pädevustunnistuse omanikul  4 aasta jooksul pärast tunnistuse saamist.

Lisaks on võimalik taotleda  lihtsustatud korras sama taseme kutsetunnistust enne kutsetunnistuse kehtivusaja möödumist. Kõrgema taseme kvalifikatsiooni taotlemiseks (taseme tõstmiseks) on vajalik sooritada vastava taseme kutseeksam.

Lihtsustatud korras kutseeksam toimub ka Tallinna Majanduskooli  kvaliteedispetsialisti eriala lõpetajatele (kvaliteedispetsialist – tase 5 eksam) ja Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor kvaliteedijuhi eriala lõpetajatele (kvaliteedijuht – tase 6 eksam).

Kuidas sündis kvaliteedijuhi kutsestandard?

Vastus: Tasa ja targu, aga ka läbi tuliste arutelude ning kainestavate reaalsuse kompamiste kaudu.

Kvaliteedijuhi kutsestandardi koostamise meeskond koosseisus Toomas Arula, Üllar Lainela, Heli Rannik, Kristel Leisalu, Kadi Tammist, Eneken Titov, Enno Aermates, Neeme Kärbo, Tauno-Jussi Onoper, Tiia Tammaru ja Siret Kegel on Margit Salmari (Kutsekoda) juhendamisel sõnastanud kvaliteedijuhi tööosi alates 2012. aasta septembrist.

Esmalt sai üheskoos sõnastatud peamised tööosad ja sinna alla kuuluvad ülesanded. Seejärel jagati tööosad meeskonnaliikmete vahel ära ja igaüks kirjutas oma valitud tööosa kohta, millistest sammudest ülesanded koosnevad ja kuidas neid teostatakse (ehk tegevusnäitajad). Ühistel koosolekutel sai lihvitud sõnastusi ja ühtlustasime terminoloogiat. On ju igaühel oma (natuke erinev) arusaam kvaliteedivaldkonnas kasutatavate mõistete päriselus kasutamisest.

Meeskonnas olid esindatud erineva suurusega ja erineva sektori organisatsioonid, mistõttu ka nendest parameetritest lähtuvalt on praktikad seinast-seina. Nii kuluski tavaliselt pool koosolekust ühtse arusaama loomisele ja teine pool kutsestandardi koosloomisele.

Kui tegevusnäitajad olid kirja saanud, oli järg töö teostamiseks vajalike teadmiste ülestähendamise käes. Igaljuhul, tööd standardi kallal jagus. Osalejatel oli jaksu lõpuni vastu pidada.

Omalt poolt võin öelda, et koosolekutel arutletu on mulle palju uusi teadmisi andnud – just praktilisi lahendusi kvaliteedijuhi töös ettetulevatele olukordadele. See innustab ja annab jõudu, loodetavasti ka teistele meeskonnaliikmetele.

Siret Kegel
EKÜ liige

Esimene kutseeksam toimus 28. mail 2015              

3. oktoober 2019

Kvaliteedijuhi (tase 7) kutsetunnistused said Triin Kraavi, Anne-Ly Mendel, Terje Ennomäe, Vahur Suurküla ja Allan Teetlaus, kvaliteedispetsialisti (tase 6) kutsetunnistuse sai Kadri Veeroos.

Esimesed kuus kutsetunnistust anti kätte pidulikul aktusel Tööandjate Majas 25. juunil 2015.

Esimene periood Kutse andjana on peagi ajalooks saamas. EKÜ osaleb uuel avalikul konkursil, et kandideerida kutse andjaks ka perioodil 2020 – 2024. Uuel perioodil on ette näha mitmeid muudatusi – uuendatud saavad kutsestandardid, ülevaadatud kutse- ja hindamiskomisjoni tööjuhend, samuti kutseeksamil osalemiseks vajalikud dokumendivormid nagu CV-taotlusvorm ja selle kaks lisa – Lisa-2-Keelte-oskustasemete-kirjeldused 2019 ning Digipädevuste-enesehindamise-skaala-2020.

Eestis kehtiv kutsesüsteem on tutvumiseks SIIN. Rohkem infot kutse andjate, kutsetunnistuste jm. kohta leiab kutseregistrist. Registrisse saab siseneda SIIT.

Lisainfo saamiseks saab uurida Kutsekoja ametlikku kodulehte või kirjutada kutse@eaq.ee.

VÄLJASTATUD KUTSETUNNISTUSED

Kutsetunnistus on dokument, mis tõendab selle omaniku kutse- ja erialase kompetentsuse taset.
Kvaliteedispetsialisti ja kvaliteedijuhi kutsetunnistus kehtib vastavalt kutsetunnistusel toodud kehtivusajale 4 või 5 aastat.

Kutsetunnistuste register asub aadressil: http://kutsekoda.ee/et/kutseregister/kutsetunnistused.

Eesti Kvaliteediühingu poolt väljastatud kehtivad kutsetunnistused KVALITEEDISPETSIALIST, tase 5

Liitu kvaliteedihuviliste listiga ning ole toimuvaga kursis!

Hoiame sinu andmed kaitstud. Tutvu meie privaatsustingimustega.

LIITU KVALITEEDILISTIGA