EST | ENG

FacebookLinkedIn

Professor Walter Masing

 

 

 

 

 

 

 

 

Walter Masing sündis 22. juunil 1915. aastal baltisaksa vanemate lapsena Peterburis.

Pärast Tartusse kolimist õppis ta Tartus saksa humanitaargümnaasiumis, tegi läbi sõjaväeteenistuse ja sõjakooli Eestis. 1934. aastal alustas Walter Masing füüsikaõpinguid Tartu Ülikoolis. 1935. aastast jätkas ta õpinguid Saksamaal - algul Rostockis, hiljem Leipzigis, kus 1940. aastal kaitses füüsikadoktori kraadi.

Mõni aasta pärast sõja lõppu rajas Walter Masing koos sõbraga Saksamaal firma Dr. Masing & Co, mis valmistab elektroonikaseadmeid. Ta oli esimene (1954) lektor Saksamaa ülikoolide ajaloos, kes pidas loenguid kvaliteedijuhtimisest (täpsemalt Berliini Tehnikaülikoolis ja Stuttgardi ülikoolis).

Walter Masing asutas koos mõttekaaslastega 1952. aastal Saksa Kvaliteediühingu ja oli 20 aastat selle esimees ja hiljem auesimees. 1965. aastal võttis ta vastu õppejõukoha Berliini Tehnikaülikoolis, kus sai 1970. aastal eriaine professoriks ning jätkas õpetamist kuni 1977. aastani.

Walter Masing oli 1956–1959 Kvaliteedi Kontrolli Euroopa organisatsiooni (EOQC) asutajapresidendiks. EOQC kannab praegu Euroopa Kvaliteediorganisatsiooni (EOQ) nime. 1979–1981 juhatas ta presidendina Rahvusvahelist Kvaliteedi Akadeemiat (IOQ). Ta oli ka aastatel 1970–1997 erialaajakirja QZ väljaandja.

Walter Masing on kirjutanud palju erialaseid artikleid ja 1980. aastal ilmus tema raamat „Kvaliteedi kaitse käsiraamat”. See üle 1000-leheküljeline raamat on ilmunud neljas väljaandes pealkirja all „Kvaliteedijuhtimise käsiraamat”.

Walter Masingut on esimese eurooplasena autasustatud Ameerika Kvaliteedikontrolli (ASQC) Edwardi medaliga, samuti 1985. aastal Saksa Esimese Klassi Teenete Ristiga, 1995. a Sankt Galleni majandusteaduste doktori akadeemilise kraadiga, 2002. aastal Georg Bareli medaliga.

1988. aastast oli Walter Masing sagedane külalislektor Eestis. Teda võib lugeda Eesti Kvaliteediühingu asutamise algatajaks, samuti turumajanduse ja kvaliteediliikumise esmatutvustajaks Eestis. Ta on kinkinud kvaliteediühingule väärtkirjandust, millest kujunes kvaliteedialase kirjanduse sektsioon Tartu Keskraamatukogus. Walter Masing on toetanud ühingu tegevust nii materiaalselt kui praktiliselt.

29. märtsil 2004. aastal lahkus professor Walter Ernst Masing meie hulgast.

Vaata intervjuud Walter Masinguga siit (saksa keeles):
https://www.youtube.com/watch?v=irtrJ6PWqUg