EST | ENG

FacebookLinkedIn

ISO-Klubi on elu parimas vormis!

ISO-Klubi tegevus on saanud eriti hea hoo sisse. Seminarid toimuvad igas kuus. Viimati tutvustas Skype esindaja, Alek Kozlov, agiilsete praktikate kasutamist tarkvara arenduses. Käisime külas ka Maksu- ja Tolliametis, kus Rudolf Osman rääkis protsessijuhtimisest. Tung ISO Klubi seminaridel osalemiseks on väga suur ning see näitab kvaliteeti. ISO-Klubi on oma elu parimas vormis!

Agiilsete praktikate kasutamine Skype näitel.

Kokkuvõttes jäi seminaril kõlama sõnum, et kiiresti muutuvas keskkonnas tuleb oma toodet või tarkvara arendada sarnaselt, nagu juhitakse roolijaga suurt sõudepaati. Sõudepaadi sõit käib nii, et sõudjad uhavad sõuda ja samal ajal annab roolija sõudjatele regulaarselt infot vajaliku tõmbesageduse ja tempo kohta. Ning pidevalt korrigeerib paadi suunda. Kui roolija seda ei teeks, sõidaks paat kaldasse või kaotaks vajaliku tempo.

Täpselt samamoodi käib agiilne arendusprotsess. Muutuvas keskkonnas ei tööta enam vana hea deterministlik protsessijuhtimise mudel: sisend sisse--> protsess --> väljund välja.

Deterministlikule mudelile on vaja juurde kahte asja:

  • mingit tööriista, mis regulaarselt jälgib, kas protsess läheb õigesti (paadi suuna jälgimine ja korrigeerimine);
  • ning pidevat tagasisidet ehk seiret (roolija juhised sõudjatele).

Paatkond peab suutma olukorda kogu aeg kontrollida ja vajadusel muutuva olukorraga kohanduda.

Ehk siis kokkuvõttes: kui tegutsete kiiresti muutuvas keskkonnas, unustage deterministlik, staatiline mudel ja kasutage empiirilist protsesside juhtimise mudelit („roolija on ka paadis“). Päris elus on asjad tihti paraku keerulisemad. Pidevalt tuleb teha arendavas tootes vajadusel (väikeseid) muudatusi, ITIL keeles peab hästi töötama change management. Skype näide oli see, et kui vanasti tehti tootes keskmiselt 1 muudatus aastas, siis peale agiilse praktika/metoodika rakendamist tehakse seda 7 korda aastas.

 

Seminar Maksu- ja Tolliametis (EMTA).

Seminari teemaks oli protsessijuhtimise arendamine EMTA-s. Seminari lõpuks pidid osalised tõdema, et EMTA on oma protsessijuhtimise väga edukalt käima pannud ja maksude maksmisest eestimaalastel pääsu pole.

Mida õpetlikku protsessijuhtimise kohta kõrva taha panime?

  • Ära kirjuta esimese hooga kokku kümneid või isegi sadu protsesse. Neid ei jõua keegi iialgi hallata. Tee parem 4-5 peamist, kogu ettevõtet läbivat põhiprotsessi ja nende alla vajalik hulk alamprotsesse. Vajadusel koosta alamprotsesse täpsustavad juhendid.
  • Kaasa protsessjuhtimise juurutamise projekti kohe alguses tippjuhtkond. Kui tippjuhte asi ei huvita, ei huvita see lõppkokkuvõttes mitte kedagi. Protsessijuhtimise juurutamine on aga nii karm muudatus funktsionaalsete juhtide jaoks, et sõda tuleb nagunii.
  • Kasuta mugavaid ja tasuta töövahendeid. Näiteks Wiki (dokumentide haldamiseks) või BizAgi (protsesside kaardistamiseks). Tasuta tööriistad ja töötavad.

EMTA sai 2010. aastal Eesti Kvaliteediühingult protsessijuhtimise arendamise eest auhinna  Kvaliteedi Tegu 2010. See auhind antakse organisatsioonile, kes on teinud kõige vägevama arenduse kvaliteedijuhtimise vallas. Seminaril saime kinnituse, et EMTA konkursil esikohale asetamine läks igati asja ette!

 

Novembris käisime tutvumas Altia Eesti tootmisega. Altia tutvustamiseks on parimad vihjed nende kaubamärgid: Saaremaa viin, Jack Daniel’s, Finlandia Vodka.

 

Kui soovid ISO-Klubi tegemistega rohkem kursis olla, siis liitu Kvaliteediühingu ja ISO-Klubi tegemistega suhtlusportaalides:

 

Parimate soovidega,

Kuldar Hansen

ISO Klubi eestseisuse liige